8 Eylül 2014 Pazartesi

PANKEK (LOKUM DÖKMESİ)

     PANKEK BALLI

 Günümüzde hızlı yaşam tarzı bazı değerlerimizi yavaş yavaş yitirip yerini -ister istemez- farklı yaşam tarzlarına bıraktı. Bunlardan biri de akşamları yapılan çok zahmetli davetlerin, yerini pazar sabahları yapılan şık kahvaltılara bırakması...Eskiye göre pek bi modernleştik. Tabii ki bu, kahvaltı sofralarına da yansıdı.Annemin gayganası (lokum dökmesi)
oldu Pankek...
   
   PANKEK (LOKUM DÖKMESİ)
2 Yumurta
2 Su bardağı süt
2. 2,5 Su bardağı un
1 Kabartma tozu
1 Vanilya
2 Kaşık şeker
2 Kaşık sıvı yağ
 
     YAPILIŞI
 Malzemenin hepsini karıştırıp boza kıvamında bir karışım elde edin.Kek hamurundan daha akıcı olacak.Tavayı sıvı yağla az miktarda yaglayıp,elde ettigimiz karışımdan kaşıkla iki üç kaşık döküp arkalı önlü pişirilir.üzerine bal döküp servis edilir.Pudra şekeri,reçel ,marmelat la da güzel olur.Annem gaygananın(lokum dökmesi)nin arasına toz şeker serperdi.Çıtır çıtır bayılırdım yemesine


TARHANA (CİPS]

                            TARHANA

     Kuran ı Kerim de Adem aleyhisselam ın ogulları Kabil in ziraatle Habilin ise hayvancılıkla geçindiklerini biliyoruz. Yemek araştırmalarımda tarhananın tarihine bakarsak ,Kabil in eve getirdigi bugday,Habilin eve getirdigi süt ile birleşince ortaya tarhana çıkıyor.Bugday su ile pişerse KEŞKEK; süt ve yoğurtla pişerse tarhana oluyor. Bir de un tarhanası var ki o da çorbalık... Burada buğdayla yapılan tarhana çeşitlerini ele alacagım,bir başka yayında da un tarhanası çeşitlerini yayınlayacağım.
  
     Tarhana için  ana malzemeler:  buğday,süt ,yoğurt.
 Önceki yayınlarımda annemin Sarıkeçili yörügü,babamın da Karakeçili yörügü oldugunu yazmıştım.Babaannem tarhanayı kazanda yoğurt ve yarmadan yapardı.Genelde akşama yakın ikindi vaktinde tarhana pişer, pişer pişmez de hemen tabaklara koyup üzerine bolca tereyağı dökerek yemesini severdi.Sabaha kadar soğuyan tarhana kıvama gelir,sabah erkenden temiz sofralara serilmeye başlanır.Önce küçük toplar yapılır sonra avuçlarının içinde yassıltılır (bazlamadan ince olacak şekilde 7,8 sm çapında )güneşe serilir,arkası önü çevrilip iyice kurutulur.Kuruyan tarhanalar kışın pişirilmek üzere serin bir yerde  saklanır.Bu tarhanayı Çumra'da yapardık.Sevgili komşum İnayet (kendisi Aksarayın Konya ya yakın bir kötünde büyümüş ) birgün beni çaya çağırdı. Çayın yanına ezile büzüle cipse benzer bişeyler koydu."Kusura bakma bişey yapamadım" diye."Bu nedir?" diye sordum. "TARHANA" dedi. "Biz bu şekilde yaparız" .
  Yapılışı aynı yalnız şekli babannemin yaptığından çok ince ve çerez olarak kışın uzun gecelerinde yeniliyor
Tarhana yapmanın mantığını sordum anneme: "Neden yapılıyordu tarhana? O kadar zahmet, uğraş... Kazanlar zor iş. Yoğurt ile dövme herzaman bulunur. Neden taze taze yapıp tüketmezlerdi?" Cevap o zamanlarda... Kış mevsiminde yoğurt süt bulunmazdı..."Neee gerçek mi?  Evet".  Koyunların sütü belli mevsimde olur,genelde de küçükbaş hayvancılıkla geçinilir.Büyükbaş hayvan yok,market yok,bakkal bile yok.Yazın hazırlanıyor bütün yiyecekler.Ne kadar çok hazırlarsan o kadar iyi.

     Tarhananın pişirilişi:
 Kuru tarhana yeteri kadar su ile akşamdan ıslatılır yumuşaması için.Yumuşayan tarhana ,yağda kavrulan soğanlarla sotelenir, kavrulur,evde kemikli et varsa koyunun eğey kemiği ile de pişirilir.
 Şimdilerde Konya'da Garılar Pazarı'nda hazır yarma satılır. Oradan alıyoruz yarmayı.Süzme yoğurt her mevsim var markette,marketten almazsan kendin de yapabilirsin.Büyük şehirlerde bile taze süt bulmak mümkün artık.   
         Taze Tarhana Yapımı
1 su bardağı yarma
yarım kilo süzme yoğurt
6,7 bardak su
tereyağı 1 yumurta
 tereyağ hariç tüm malzeme yoğurt çorbası gibi pişer,1-2 saat bekletilir,tabaklara alınan tarhananın üzerine tereyağı fındık büyüklügünde serpiştirilip servis edilir.Malzemede tuz yazmadım,siz tuz koyun.

YARMA NEDİR?
Yarma kabuğu alınmış buğdayın kırılmış halidir

Doğal anadolu cipsi TARHANA