12 Ağustos 2014 Salı

REYHAN ŞERBETİ

Reyhan bitkisinin hoş kokusunu hep sevmişimdir,tazesini oldugu kadar kurusunuda severek kullarım soslarda,salatalarda,makarnada ve hatta batırığa da [bir çeşit köfte tarifi yakında]çok yakışır,bunların yanında bir de şerbeti var ki aroması ile rengi ile gerçekten çok hoş.İşte tarifi
 Reyhan Şerbeti için
 bir demet kara reyhan,
bir su bardagı şeker,
bir litre su,
bir tatlı kaşıgı tepeleme limon tuzu,
birkaç tane karanfil,
birkaç tane çubuk tarçın.
Yapılışı Reyhanı güzelce yıkayıp incecik dograyın,bir tencerede suyu şekeri kaynatıp ocaktan alın üzerine dogranmış reyhanı ve limon tuzunu ilave edip bekletin [akşamdan sabaha kadar].
Temiz bir tülbentden süzün buzdolabında sogutup servis edin.özellikle çocuklarınıza içirin piyasada satılan diger içeceklere alternatif ve dogal.
REYHAN [FESLEGEN] BİTKİSİ Şifalı bitkilerin insan sağlığına olan etkileri son yıllarda daha çok ön plana çıkmaya başladı.Bunun altındki en büyük sebep ise bir çok çaresiz hastalığa bu bitkilerin çözüm getirmesi oldu.Bu otlar zayıflamak isteyenlerden kilo almak isteyenlere; hastalıktan kurtulmak isteyenlerden hastalığa önlem almak isteyenlere kadar hemen hemen her dertlinin derdine çare olan doğal ve bitkisel ilaçların kaynağıdır. Sağlık açısından mucizevi bir bitki olan Reyhan Otu bir çok derde deva olacak faydalara sahiptir. REYHAN [FESLEGEN] BİKKİSİ NEDİR Ballıbabagillerden sahil ülkelerinde yetişen yaprakları güzel kokulu; tadı acı beyaz veya pembe çiçekli bir süsü bitkisi.Diğer bir adı da fesleğendir. Mizacı hareketlidir.Güzel kokulu her bitkiye reyhan denilir. Her ülke halkı bu kelimeyi (reyhan kelimesini) güzel kokan bitkilerden biri hakkında özel olarak kullanmışlardır.Mesela Arap ve mağrib halkı “mersin ağacı”na reyhan dedikleri halde; Irak ve Suriye halkı ise “yarpuz”a reyhan derler. REYHAN BİTKİSİNİN FAYDALARI Yaprakları güzel kokan bir çeşit süs bitkisidir. Öksürük kesicidir. Hazımsızlığı ve bağırsak gazlarını giderir. Yemek ve salatalarda tatlandırıcı olarak kullanılır. İştah açıcıdır. Baş dönmesini durdurur. Arı sokmasında faydalıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Esans yapımında da kullanılır. Reyhanın Şifası: Boğmaca: Fesleğen demletilip balla tatlanlandırılarak içilmeye devam edilir. Öksürük nezle: Reyhan demletilip balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Bağırsak sancısı: Reyhan tohumu öğütülüp balla karıştırılarak yenirse bağırsak sancısını keser. Mide bulantısı kusma: Reyhan demletilip balla tatlandırılarak yemeklerle beraber içilir. Gaz sislikleri: Reyhan demletilip balla tatlandırılarak yemeklerden sonra içilmeye devam edilir. Hazım kolaylaştırıcı: Reyhan demletilip balla tatlandırılarak yemeklerden sonra içilmeye devam edilir. Asabilik sinir zafiyeti: Reyhan demletilip balla tatlandırılıp içilmeye devam edilir. Sinirlenince de içilir. Uykusuzluk: Reyhan demletilip balla tatlandırılarak gece yatmadan 1 saat önce içilir. Anne sütünü artırıcı: Reyhan demletilip balla tatlandırılarak içilir. Saç bakimi: Reyhan demletilip suyu ile saçlar sık sık yıkanırsa saçları kuvvetlendirir saç dökülmesini önler. Yara ve ağız yaraları: Yaralara lapası vurulur ağız yaralarına gargara yapılır. İshal kesici: Reyhan demletilip balla tatlanlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir. Baş ağrısı: Reyhan koklanır reyhan suyu ile bas yıkanır reyhan demletilip balla tatlanlandırılarak suyu içilmeye devam edilir. Sancılara da faydalıdır.

Hiç yorum yok: