17 Aralık 2015 Perşembe

Yufka Ekmek

Mayasız un su tuz ile yoğrulan hamur küçük toplar haline getirilir.Senitler de  oklava ile açılan hamurlar sac üzerinde pişirilir. Yukarıdaki resimdeki bayan komşumuz  Fatma açılan yufkaları pişiriyor.Aşağıdaki resimdeki komşumuz Hacer çok hızlı ve güzel yufka açar.Annemin komşuları.Resimde görülmeyen ben de dahil üç kişi daha var toplam beş kişi günde elli kilo unu ekmek yapabiliyor.


Yufka ekmeğinin en önemli özelliği dayanıklı olmasıdır. Türk kültüründe yardımlaşarak bir seferde komşu ve akrabaların da katılımıyla yapılır. Yapıldığı zaman ise herkes için çok miktarda yapılır. Üst üste dizilerek katman halinde stoklanır ve üzeri örtülür. Kullanılacağı zaman kuru yufkaların üzerine su serpilerek  biraz bekletilerek yumuşaması sağlanır. Yenmeye hazır hale gelen yufka, öylece yenildigi gibi dürüm olarak ya da çeşitli yemek malzemesi olarak da kullanılabilir.


Yufka Osmanlı İmparatorluğu mutfağının mirası olarak bu devletin eski toprakları üzerinde yer alan birçok ülkenin mutfağında bulunur. Yufkanın daha kalın bir biçimi Orta Asya Türk mutfağı kökenli görünmektedir. Yufka Kâşgarlı Mahmud'un Divân-ı Lügati't-Türk sözlüğünde yuvga olarak belirtilmekte ve işlevi açıklanmaktadır
Ancak hamur açma tekniği yörelere göre farklılıklar göstermektedir.Yufkaların çaplarının büyüklügüne  göre isimlere de ayrılır.Yağlama bazlama bezdirme,şepit yuka gibi.
Yorum Gönder