11 Mayıs 2015 Pazartesi

Profeterol


 Profeterol.ekler ve tulumba tatlısının yapılışı hemen hemen aynı.Yalnız tulumba tatlısı yağda kızartılır.Ekler ise profeteroldan biraz daha büyük,hepsinde de aşağı yukarı hamur hazırlanması aynı.Biraz zahmetli gibi görünsede oldukça kolay.Herkes yapıyor profeterolu.Günlerde,kermeslerde... Görüyorum da bir tanesini al, ye, doyarsın.Sanki köle doyuran! (annem büyük şeyler için kullanır bu sözü).
 Profeterolun pişmiş büyüklüğü ceviz kadar olur,tek lokmalık.Hamurunu tepsiye pompadan çıkarırken fındıktan biraz büyük olacak şekilde yapılacak ki kabarıp pişince ceviz kadar olsun.Profeterol kızardıktan sonra 15 dakika kadar fırında bekletilir kıtır kıtır olsun diye.Tabiki fırın kapalı şekilde....Tarifin kalanı ölçülerle aşağıda..


 MALZEMELER

HAMURU İÇİN
50 gr margarin
3 çay bardağı un
3 çay bardağı su
1 Fiske tuz
1 yemek kaşığı şeker
3-4 yumurta
 İÇ   KREMASI İÇİN
1 litre süt
7 yemek kaşığı şeker
3 yemek kaşığı un
4 tatlı kaşığı nişasta
1 paket vanillin
SOSU İÇİN
1.5 çay bardağı süt
3 yemek kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı nişasta
1 tatlı kaşığı tepeleme kakao
1 tatlı kaşığı  tereyağ
yarım paket bitter çikolata
İç Krema Hazırlanışı
  Krema için gerekli tüm malzemeleri soğuk haliyle karıştırıp pişirmeye başlıyoruz.Katılaşıp pudding kıvamına gelen kremayı ocaktan alıp ara sıra karıştırarak soğumasını sağlıyoruz.


 Hamuru için: Su ve margarini ocağa alıp kaynamaya bırakıyoruz, kaynayan karışıma tuz, şeker ve unu ekleyip hızlıca karışrırarak un helvası pişirir gibi iyice pişiriyoruz. Ocaktan alıp biraz ılındıktan sonra yumurtaları teker teker kırıp elimizle  karıştırıyoruz.Teknolojinin imkanlarından faydalanıp mikserle de çırpabilirsiniz.
Hazırlanan hamuru  krema pompasına doldurup yuvarlak şekiller vererek  büyük fındık kadar sıkabilirsiniz  veya tatlı kaşığı ile alıp tepsiye koyabilirsiniz, iki şekilde de olur.
Önceden ısıtılmış fırında  altı üstü kızarana kadar pişiriyoruz.Fırını kapattıktan sonra 15 dakika kadar fırında bekletiyoruz ki kıtır kıtır olsun
.
Profeterol hazırlanışı:Kremayı krema pompasına dolduruyoruz.Profeterollerimiz fırından çıktıktan sonra soğumasını bekliyoruz ve bir tanesini elimize alıp tepesini krema pompasının ucu girecek kadar açıp kremadan dolduruyoruz.Hepsini bu şekilde tamamladıktan sonra
önceden hazırladıgımız çikolata sosunu profeterollerin üzerine döküp servis ediyoruz.

Çikolata sosu için: Çikolata hariç tüm malzemeleri çarıştırıyoruz ve pişiriyoruz. Piştikten sonra içerisine çikolatayı da ekleyip karıştırıyoruz eger sos koyu olursa süt ile açabilirsiniz.

Yorum Gönder