9 Mayıs 2015 Cumartesi

Patlıcanlı Bulgur PilavıPatlıcanlı Bulgur Pilavı:Yaz aylarında başlı başına bir öğle yemeği.Bulgur ve sebezelerin muhteşem uyumu.Yanına salata, yoğurt ve de karpuz. Ohh miiss!..
Bulgurun Faydaları:  Oldukça yüksek miktarda lif içermesi bulguru bağırsak çalışmasından önemli bir pozisyona getirmiştir. Liflerin ayrıca tok tutucu bir özelliğe sahip olması, bulgura kilo kontrolünde de önemli bir rol yüklemiştir.
Yapısındaki B1 vitaminleri; sinir ve sindirim sistemimizin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bulgur bütün bunların dışında yapısında içerdiği folik asit sayesinde hamile annelerin bebeklerinin zeka seviyesini ilerletmede oldukça gereklidir.
Bulgurun glisemik endeksini düşük olması sebebiyle, bulgur uzun süre tok tutar, kana yavaş karıştığı içinde diyetlerde kullanılabilecek bir üründür. Ayrıca da şeker hastalarına tavsiye edilir


       


Malzemeleri:
  1 su bardağı pilavlık bulgur
  2 adet orta boy kemer patlıcan
  1 adet orta boy kuru soğan
  2 adet sivri biber
  1,5-2 su bardağı sıcak su
  3 adet domates 
  Yeteri kadar 
  1 türk kahvesi fincanı zeytinyağı
 1 yemek kaşığı tereyağ

 Bulgur Pilavı Yapılışı: Patlıcanlarımızı küçük küçük doğruyoruz.
Zeytinyağında patlıcanları rengi dönene kadar karıştırıyoruz.Ardından soğanları patlıcanlara ilave edip soteliyoruz.Tereyağını ve bulguru ilave edip ara ara karıştırıyoruz.Küp doğranmış domatesleri de ilave edip pilavın suyunu veriyoruz.(Yine en son biberleri ilave ediyorum,çabuk piştikleri için).Tuz ilavesinden sonra pişmesini bekliyoruz.Üzeri göz göz olunca ocaktan alıp 15 dakika demlenmesini bekliyoruz.

Hiç yorum yok: