21 Mayıs 2015 Perşembe

Nohutlu Pilav


 Nohutlu kuş üzümlü pilav Konya düğün yemeklerinin baş tacı.Akşamdan ıslatılan nohutlar sabah pırtlatılır.[yani kabukları soyulur]Bu işlemi yapmak için halalar- teyzeler toplanır,neşeli bir şekilde güle oynaya yapılır.Güzel lapa olmayan tane tane pilav pişirmenin sırlarını veriyorum.İşte birkaç tanesi.En garantili pilav pişirmenin sırrı ölçüsü diyebilirim.1 bardak pirince 1,5 bardak su ilavesi ile pilavın lapa olma durumu neredeyse tamamen ortadan kaldırılabilir.Biz yumuşak, lapa olmayan tamamen pişmiş pilav seviyoruz ve 1 ölçü pirinç 2 ölçü su kulanıyoruz.
  Pilav pişirmeden önce mutlaka kaynar suda 15dk.  bekletilmesi gerekir.[Bunun sebebi pirincin depolanma sırasında güvelere karşı ilaçlanması]
 Değişik pişirme yöntemleri var .Genelde yaygın olan pilav pişirme yöntemi olan kavurma yönteminde geniş ve derin olmayan bir tencereye zeytinyağ alınıp güzelce yıkanan ve suyundan iyice arındırılan pirinç ilave edilerek biraz kavrulur.Tereyağ ilave edilir pirinçler şeffaflaşana kadar kavurulur.
Pilavın renginin beyaz olması için kaynama aşamasında 2-3 damla limon suyu damlatılır.  Pilavlarda  yarım tatlı kaşığı şeker ilave edilir lezzetli olması için.
Pilav piştikten sonra bir mutfak bohçasına sarıp dinlendirilirse tane tane olacaktır.


2 su bardağı pirinç
3,5 su bardağı tavuk suyu veya sıcak su
Tuz
2 yemek kaşığı tereyağı
60 ml zeytinyağı
1 su bardağı haşlanmış nohut


 Pirinçler yıkanmadan yaklaşık 15-20 dk kadar kaynar suda bekletilir. Sonra suyu süzülür soğuk suyun altında pirincin nişastası çıkıp durulanıncaya kadar yıkanır. Pilav tavasına zeytinyağı alınır, yıkanan pirinç ilave edilir  ve kavrulmaya başlanır.Pirinçler  dıştan içe doğru yavaş yavaş karıştırılır.Kavurma işleminin yarısında tereyağ ilave edilir.Kavurma işlemi bitince kaynar su verilir ölçüsüne göre.Suyun üzerine nohut ve kuş üzümü ilave edilip pişmeye bırakılır.Önce hızlı sonra yavaş ısıda üzeri göz göz oluncaya kadar pişirilir.Yukarıda verdiğim püf notlarını uygulamayı unutmayın.Afiyet olsun

Yorum Gönder