23 Nisan 2015 Perşembe

Sürk


Konya'da farklı çeşitleri yapılırdı babannem zamanında.Şimdilerde unutulmaya yüz tuttu.Hatay yöresine ait deseler de Van'da da çökelek kuruttuklarını görmüştüm.Sade kurutulan çökeleklerden kış mevsiminde yemek yapıyorlar adı Keledoş. Yöre insanı çok seviyor Keledoş yemeğini.Sürk kahvaltılık veya meze olarak tüketiliyor.Denemenizi tavsiye ederim..

Malzemeler
1 Kilo çökelek veya lor
2 Yemek kaşığı biber salçası (acı)
2 Yemek kaşığı kekik.
1 Yemek kaşığı çörek otu.
1 Tatlı kaşığı kimyon.
Tuz.
100 gm tereyağ 
Hazırlanışı
 Çökeleği yoğurma kabına boşaltalım(robotta da karıştırabilirsiniz)Üzerine 2 yemek kaşığı biber salçası, 2 yemek kaşığı kekik ,1 yemek kaşığı çörek otu, 1 tatlı kaşığı kimyon ve tuz atarak güzelce yoğuralım. Salça acı değilse damak zevkimize göre pul biber ilave edebilirsiniz.(güzelce yoğrulması gerekiyor içinde topak şeklinde çökelek kalmaması için)
 Çökeleği iyice yoğurduktan sonra 6 parçaya ayırıp resimdeki şekle benzetip havlu kağıt üzerine dizelim ve güneş gören bir yerde tutarak kurumasını sağlayalım.Havlu kağıt ıslandıkça değiştirelim. Güneş gören bir yerde 2,3 günde kuruyor; mutfakta kalorifer peteğinde 3 günde kuruttum.
  Kuruyan sürkleri streç naylona sararak dolaba kaldıralım. Kahvaltıda tüketirken tabağa 1 tane sürk koyup üzerine zeytinyağı dökerek ve tulum peyniri gibi çatalla ufalayarak tüketelim
Not: Normalde içine ceviz katılmıyor ama ben  sürk yaparken içine ceviz de katıyorum çok yakışıyor. Yalnız daha sıcak yerlerde yaşayanlar için tavsiye etmiyorum.Ceviz küf yapabilir, dikkatli olmak lazım.

Aşagıdaki malzemelerle de farklı Sürk ler yapabilirsiniz.
500 gm çökelek
1 çay kaşığı tarçın
1 çay kaşığı karabiber
yarım çay kaşığı yenibahar
2 çay kaşığı kekik (kuru)
2 tatlı kaşığı kimyon
2 tatlı kaşığı pul biber
1 çay kaşığı çörek otu
2 adet karanfil (havanda dövülecek)
¼ kahve fincanı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı deniz tuzuHiç yorum yok: