21 Nisan 2015 Salı

Ekler PastaDaha önce evde tulumba tatlısı yaptıysanız, ekler pasta ve profiterol yapmak sizin için çocuk oyunu kadar kolay olacaktır.Hamur hazırlanması tamamen aynı.Tavaya suyu koyuyoruz ocağın altını yakıyoruz.Şeker tuz yağ ilave edip kaynamasını bekliyoruz.Tereyağ eriyince unun hepssini tavaya ilave edip karıştırıyoruz.Helva pişirir gibi iyice pişirip ocaktan alıyoruz.....


 Ekler Pasta Kreması İçin Malzemeler:
2 su bardağı süt
2 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı mısır nişastası
1 su bardağı şeker
1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı tereyağı

İlk olarak soğuması için ekler kremasını hazırlıyoruz.Bütün malzemeyi iyice karıştırıp pişiriyoruz. Hazırladıktan sonra daha iyi bir kıvam oluşturması için mixer ile bir müddet çırpıyoruz Ekler hamuru yapımı ise kremasına göre biraz daha zahmetli. İlk olarak bir krema torbasına ihtiyacınız var. Çünkü krema torbası ile yağlı kağıt üzerine şeritler şeklinde ekler hamurundan sıkacağız. Ekler pastanın hamurları ilk sıktığımız anda gözünüze çok küçük görünebilir ama piştiğinde kocaman oluyorlar. İnsanlar genelde ekler pasta yapılışından korkabilir ama o kadar da zor değil sadece kreme,pasta hamuru ve üzerine süreceğimiz çikolata sosundan oluşuyor. Yani ekler pasta nasıl yapılır dendiğinde artık korkmanıza gerek yok ve pastanelerde hangi yağlar ile yapıldığını bilmediğiniz ekleri satın almayacaksınız. Eklerin birçok çeşidi var bizim bu tarifimizde çikolatalı ekler..


Ekler Pastanın Hamuru İçin Malzemeler:
1 su bardağı un
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
50gr tereyağı
3 adet yumurta 
        Hazırlanışı
Daha önce evde tulumba tatlısı yaptıysanız, ekler pasta ve profiterol yapmak sizin için çocuk oyunu kadar kolay olacaktır.Hamur hazırlanması tamamen aynı.Tavaya suyu koyuyoruz ocağın altını yakıyoruz.Şeker tuz yağ ilave edip kaynamasını bekliyoruz.Tereyağ eriyince unun hepssini tavaya ilave edip karıştırıyoruz.Helva pişirir gibi iyice pişirip ocaktan alıyoruz.Soğuyunca yumurtaları teker teker ilave  edip homojen bir hamur elde ediyoruz.Krema torbası ile yağlı kağıt üzerine şeritler halinde ekler hamurundan sıkıyoruz.[ Ekler pastanın hamurları ilk sıktığımız anda gözünüze çok küçük görünebilir ama piştiğinde kocaman oluyorlar] 180 derecede pişiriyoruz soğutuyoruz.Soğuyan pişmiş hamurlarımızı uzunlamasına ortadan kesip alt katının içine iç kremadan dolduruyoruz ve üst parçasını üzerine yerleştiriyoruz.Önceden hazırladığımız dış kremasına batırıp bir tepsiye sıralıyoruz.Üzerine Antep fıstığı serpiyoruz.

Ekler Pastanın Üstü için Çikolata Kremasının Malzemeleri:
80gr bitter çikolata
100ml. süt kreması.
 Hazırlanışı
Kremayı ısıtıp içine bitter çikolatayı ilave edip karıştırarak soğutuyoruz.

Yorum Gönder