20 Mart 2015 Cuma

Sucuklu Şeker Fasulye


          Kuru fasulye nin pek çok çeşidi var .Benim çok sevdigim kuru fasulye çeşidi şeker fasulye.Digerlerine göre şekli yuvarlak biraz sert kabuklu pişince çabuk dagılmayan bütünlügünü koruyan adı gibi çok tatlı bir fasulyedir.Kuru Fasulyenin dermason, horoz, barbunya, boncuk, şeker, göbekli, börülce (karnıkara),dombay fasulyesi diye adlandırılan çeşitleri  var.


           Barbunya ayrı bir alt tür olarak değerlendirilebilir. Pembe-beyaz dış kabuğu ve beyaz ağırlıklı iç taneleri ile standart yeşil fasulyelerden ayrılır. Karnıkara, tohumun göbek kısmının siyah renkli olmasından dolayı bu adı alır. Dombay, "manda" anlamına gelir ve bu tür fasulye -manda gibi- aşırı iri olduğundan bu ad verilmiştir.[genelde piyazlarda kullanılır] Soya fasulyesi ise yemeği yapılan bu fasulye çeşitlerinden farklı olarak sucuk, salam, sosis, hazır köfte gibi et ürünleri başta olmak üzere diğer gıda ürünlerine dolgu amacıyla katılarak maliyeti düşürmek için kullanılır.Bu kadar bilgi yeter şimdi tarifimize geçelim.

  4 kişilik
 Sucuklu Kuru Fasulye
   Malzemeler :
2 bardak kuru fasulye
2 adet soğan 
2 yemek kaşığı tereyağ
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı pul biber[istege göre]
1-2 adet yeşil biber[istege göre]
1 adet kesme şeker

 4-5 su bardağı sıcak su
100 gr sucuk ,tuz
   Yapılışı :
Fasulyeleri bir gece önceden suya koyup bekletiyoruz. Ertesi gün fasulyeleri 15 dakika kadar hafif diri kalacak şekilde haşlıyoruz.[kabuklarındaki beyazlık gidinceye kadar ] Soğanları düdüklü tencerede tereyağ ve zeytinyağı ile kavuruyoruz.Bir müddet kavurup domates ve biber salçasını katıyoruz. Kesme şeker [isyege göre]ve fasulyeleri ekleyip bir kaç kez çevirdikten sonra üzerine 4 bardak sıcak su ilave ediyoruz. Tuz ekliyoruz fasulyeleri pişirmeye başlıyoruz.Fasulyelerin normal pişme vakti yaklaşık 25 dakika...Biz 5 dakika önce ocagın altını kapatıyoruz.Tencere soğuyunca kapağını açıp küp doğranmış sucukları ilave ediyoruz.5 Dakika daha pişirip servis ediyoruz.

Hiç yorum yok: