26 Eylül 2014 Cuma

KIRK KAT BAKLAVA


 Kırk kat baklava...Adına bakıp da:"Kırk kat...Ben yapamam." demeyin. Yapımı çok kolay. Saat tuttum tam 45 dakika sürdü.Çıtır çıtır pastane baklavalarından güzel.İşte yapılışı:

   Malzemeler.
Mısır nişastası,+ baklavalık un
250 gm tereyagı,margarinde olur.
2 Çay bardağı sıvı yağ
1 Su bardağı ceviz içi
2 Büyük çay bardagı su
Yarım limon suyu
Süslemek için Çam fıstıgı

 Şerbeti için.
4 Su bardağı şeker
3 Su bardağı su
Yarım limon,kaynatıp bir kenarda bekletilir


 Önce kırk kat baklavanın hamuru yoğurulur.2 çay  bardağı su, 1 çay bardağı sıvı yağ,alabildiğine un.Yumuşak bir hamur yapıp önce dört eşit parçaya ayırın,sonra her bir parçayı on tane beze yapın.Bezeler fındıktan büyük cevizden küçük olacak.
  Bezeleri nişasta ile tabak büyüklüğünde açıp aralarına bolca nişasta serperek üst üste koyun.On tane olunca hepsini birlikte merdane ile tepsiye göre açın.İlk on katını tepsiye serip üzerine ufalanmış ceviz içinden serpin.Diğer otuz bezeye de aynı işlemi uyguladıktan sonra bıçağı yağa batırarak şekil verin,kesin.250 gm tereyağını 1 çay bardağı sıvı yağı iyice ocakta kızdırın.Kırk kat baklavanın her tarafına kaşık kaşık  döküp 180 derecedelik fırında 45 dakika yavaş yavaş kızartın.45 dakikadan önce kızarırsa kırk kat baklavamız, fırının ayarını kısıp dakikası doluncaya kadar fırında bekletiyoruz ki çıtır çıtır olsun.Fırndan çıkan baklavayı biraz havalandırıp şerbetini veriyoruz.Kenarlarını Çam fıstığına bulayıp süslüyoruz.Afiyet olsun.

Yorum Gönder